Tbilisi i okolice

Tbilisi i Mccheta. Najpiękniejsza stolica Kaukazu i jej starożytna poprzedniczka.

Tblisi: największe miasto Gruzji i od VI wieku jej stolica, najciekawsza stolica Południowego Kaukazu. Mieszka tu powyżej miliona mieszkańców.

Założone nad ciepłymi źródłami („tbili” to po gruzińsku „ciepły”) było zarówno stolicą jak i uzdrowiskiem. Źródła wód termalnych i liczne łaźnie są wciąż czołową atrakcją Tbilisi. Niektóre sięgają tradycjami aż do średniowiecza.

Miasto pełne jest średniowiecznych cerkwi, pamiętających nawet IV wiek. Zabytkowe świątynie wielu religii i wyznań, łaźnie, Aleja Rustawelego i prospekt Dawida Budowniczego pełne XIX-wiecznych, secesyjnych kamienic i pałaców – to główne atrakcje starych dzielnic miasta. Nad nimi góruje zamek Narikala z wielką statuą Matki Gruzji, a w okolicznych kwartałach rozciągają się rozległe parki i tereny rekreacyjne: park na „Świętej Górze” Mtacmindzie, Park Wake, Jezioro Lisi, Jezioro Żółwie i tzw. Tbiliskie Morze.

Tblilisi - łaźnie

Abanotubani – dzielnica łaźni – na starym mieście w Tbilisi

Sale koncertowe, teatry, muzea i galerie prezentują bogatą ofertę kulturalną. Możemy zobaczyć na własne oczy jak wyglądało antyczne złoto Kolchidy, obejrzeć taniec z szablami w wykonaniu narodowych zespołów tanecznych lub wysłuchać koncertu kunsztownych polifonicznych pieśni. Wieczorem tbiliska starówka tętni nocnym życiem, a restauracje i kluby często otwarte są do białego rana.

Kilkanaście kilometrów na północ od Tbilisi leży prastare miasto Mccheta. Tu mieściła się stolica Kartlów – czyli dzisiejszych Gruzinów – na wiele wieków przed Chrystusem. Okoliczne wzgórza skrywają pamiętający tamte czasy, tajemniczy pogański akropol Armazciche. Najważniejsze jest jednak dziedzictwo Mcchety związane z chrześcijaństwem. To tu na początku IV wieku ma miejsce oficjalny chrzest Gruzji. Tutaj również znajduje się wielka katedra Sweticchoweli, „Drzewo Życia”, duchowa stolica Gruzji i przez ponad 1500 lat siedziba gruzińskiego patriarchatu. Rozbudowywana od V do XI wieku świątynia przechowuje, według legendy, szatę samego Chrystusa, a pod jej murami pochowani są gruzińscy królowie i bohaterowie narodowi. Na pobliskim wzgórzu leży klasztor Dżwari (św. Krzyża) z VI wieku. Panorama ze wzgórza Dżwari z widoczną w dole Mcchetą, leżącą u zbiegu rzek Mtkwari i Aragwi, to jedna z wizytówek Gruzji.

Mccheta - panoramapanorama Mcchety ze wzgórza Dżwari

Leave a reply