Batumi

Batumi i Adżaria. Tętniący życiem kurort wśród subtropikalnej przyrody

Choć prawie nie ma już herbacianych pól, o których śpiewały Filipinki, Batumi do dziś jest w Polsce znakomicie kojarzone. Największy i najpiękniejszy zakaukaski port i stolica regionu Adżarii pozostaje jednym z najbardziej popularnych celów dla turystów odwiedzających Gruzję.

Bazę do wypoczynku zapewniają tu liczne nowoczesne hotele i hostele. Możemy wybierać między kamienistymi plażami samego Batumi lub piaszczystymi w pobliskim Kobuleti. W sezonie letnim tłumy ściągają na miejscowe koncerty i festiwale, m.in. festiwal muzyki klubowej.

Batumi - NelNowoczesne dzielnice Batumi

Komu nie odpowiada klimat ludnego kurortu ten zwiedza XIX wieczną starówkę i delfinarium, a potem udaje się za miasto: okolice Batumi kuszą bujną, egzotyczną przyrodą i zabytkami sięgającymi aż do starożytnej Kolchidy. Korzystając z dobrodziejstw ciepłego, wilgotnego klimatu na północnych przedmieściach miasta założono więc wielki ogród botaniczny. W jego cienistych alejkach można odpocząć od letnich upałów i podziwiać tysiące gatunków roślin z całego świata. Kilkanaście kilometrów od miasta znajduje się zaś park narodowy Mtirala oraz tzw. Górna Adżaria. Są to tereny łagonych gór, pełne bujnej, subtropikalnej roślinności, wodospadów i rwących strumieni. Okolice Narodowego Parku Mtirala to również przystanek na trasie migracji setek tysięcy ptaków i jeden z ważniejszych ośrodków birdwatchingu w Gruzji.

Na miłośników historii czekają w Adżarii antyczne zabytki: rzymska twierdza Gonio, ruiny bizantyjskiego miasta Petra i wiele innych.

Leave a reply