Gruzja Armenia 12 dni – plan szczegółowy

Ad Orientem logo small

„Wino czy koniak?”: Armenia i Gruzja w 12 dni

Szczegółowy plan wyjazdu

Dzień pierwszy, czwartek 20 lipca

Wylot z Warszawy o 22:30 relacją LOTu Warszawa – Tbilisi

Ararat z kaskad

Dzień drugi, piątek 21 lipca

Przylot o godzinie 4 rano lokalnego czasu do Tbilisi. Transfer na granicę z Armenią. Około godziny 7 przekroczenie granicy. Dalszy transfer do centralnej Armenii Śniadanie w barze na trasie przy jeziorze Sewan. Przejazd do Erewania. Zakwaterowanie w hotelu, czas na regenerację po locie i transferach. Popołudniem wizyta w Muzeum Narodowym w Erewaniu, Zwiedzanie Kaskad, będących jednocześnie parkiem i galerią sztuki pod gołym niebem. Degustacja koniaku w fabryce „Noe”, kolacja w restauracji.

Zvartnoc

Dzień trzeci, sobota 22 lipca

Śniadanie w hotelu. Wyjazd do klasztoru Geghard i antycznej świątyni Garni w pobliżu miasta. Wyjazd z Erewania. Zwiedzanie Eczmiadzinu – „ormiańskiego Watykanu”, gdzie siedzibę ma patriarcha ormiańskiego kościoła oraz ruin katedry Zwartnoc. Wyjazd do podnóża góry Aragac (4007m), nad jezioro Kari (3200m). To najwyższy punkt, który odwiedzimy na wyjeździe. Powrót do Erewania na kolację i nocleg.

Dzień czwarty, niedziela 23 lipca

Śniadanie w hotelu. Rano czas na zakupy na targu żywności – szuce. Wyjazd z Erewania. Wizyta w klasztorze Chor Wirap – miejsca leżącego u podnóża legendarnej góry Ararat. Wyjazd do doliny Areni najsłynniejszego regionu winiarskiego Armenii. Degustacja win i mocniejszych alkoholi na straganie u lokalnego producenta. Zwiedzanie monastyru Noravank i jaskini z magazynem wina sprzed ponad 6000 lat. Wieczorem przyjazd do miejscowości Jeghegnadzor w środkowej Armenii. Wieczorna kolacja u lokalnego producenta wina połączona z degustacją win i mocniejszych trunków. Nocleg w hotelu w miasteczku Jeghegnadzor.

Dzień piąty, poniedziałek 24 lipca

Śniadanie w hotelu. Przejazd w kierunku jeziora Sewan przez przełęcz Selim, po drodze ziedzanie w średniowiecznego karawanseraju, leżącym kiedyś na trasie Jedwabnego Szlaku. Wizyta na cmentarzu Noratus, największym na świecie zbiorowisku Chaczkarów – rzeźbionych kamiennych płyt-krzyży, charakterystycznym dla ormiańskiego kościoła. Transfer do miejscowości Idżewan, wizyta w fabryce win i koniaków. Degustacja, możliwość zakupu trunków w cenach producenta. Przyjazd w okolice miasta Alawerdi. Kolacja i nocleg w pensjonacie.

Sevanavank

Dzień szósty, wtorek 25 lipca

Śniadanie w pensjonacie. Zwiedzanie klasztorów Haghpat i Sanahin znajdujących się na liście UNESCO. Przekroczenie granicy ormiańsko-gruzińskiej. Popołudniem przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu. Przejazd kolejką linową na wzgórze zamkowe i spacer po sercu starego miasta – dzielnicy łaźni siarkowych. Wizyta w meczecie i w wąwozie z wodospadem otoczonym pięknymi kamieniczkami. Kolacja w restauracji w Tbilisi.

Tbilisi panorama

Dzień siódmy, środa, 26 lipca

Śniadanie w hotelu, wyjazd do Mcchety – starożytnej stolicy i miejsca chrztu Gruzji w IV wieku. Zobaczymy tu klasztor Samtawro, katedrę Sweticchoweli z nekropolią gruzińskich królów oraz malowniczą panoramę okolicy ze wzgórza Dżwari. Dalszy przejazd w kierunku gór Kaukazu Wielkiego tak zwaną Gruzińską Drogą Wojenną. Po drodze zwiedzanie XVII-wiecznego zamku Ananuri nad turkusowym Zalewem Żinwalskim. Postój na platformie widokowej w okolicach przełęczy Dżwari (2395m) i przy źródłach naturalnych wód mineralnych. Kolacja i nocleg w okolicach miasteczka Stepancminda u podnóża góry Kazbek (5047 m n.p.m.).

kazbek4

Dzień ósmy, czwartek 27 lipca

Wczesna pobudka przed śniadaniem. Krótki poranny wypad autami 4×4 na 2200 metrów do klasztoru Cminda Sameba. Powrót do hotelu na śniadanie, wyjazd z Stepancmindy. przejazd do Gori. Zwiedzanie muzeum Stalina i skalnego miasta Upliscyche. Przejazd do regionu Meschetia w południowej Gruzji. Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie w okolicach osady Wardzia.

Upliscyche

Dzień dziewiąty, piątek, 28 lipca

Śniadanie, zwiedzanie zabytków w skalistym kanionie rzeki Kury: średniowiecznej Wardzii, tj. wykutego w skale miasta, prehistorycznej twierdzy Saro i turecko-gruzińskiego zamku Rabat. Wyjazd do słynnego uzdrowiska Bordżomi. Spacer po parku zdrojowym, degustacja wody mineralnej. Obiadokolacja w restauracji. Przejazd do miasta Kutaisi na nocleg w hotelu.

Dzień dziesiąty, sobota 29 lipca

Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Batumi. Wizyta w miejscowym ogrodzie botanicznym – jednym z największych i najpiękniejszych na świecie. Zwiedzanie centrum Batumi: placu Europy, nadmorskiej promenady, dzielnicy futurystycznych wysokościowców. Pokaz akrobacji w delfinarium. Nocleg w hotelu w Batumi.

batumi delfiny1

Dzień jedenasty, niedziela 30 lipca

Śniadanie w hotelu. Przejazd z Batumi do Tbilisi. Czas wolny w Tbilisi lub Batumi. Wieczór w restauracji w Tbilisi z muzyką na żywo.

Batumi Ogród Botaniczny

Dzień dwunasty, poniedziałek, 31 lipca

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Dawid Garedża – zjawiskowego kompleksu monastycznego położonego w półpustynnych krajobrazach gruzińsko-azerskiego pogranicza. Przejazd do miasteczka Telawi. Obiadokolacja, nocleg w hotelu.

David Gareja2

Dzień trzynasty, wtorek, 01 sierpnia

Śniadanie, wyjazd w dolinę Kachetii, centrum gruzińskiego winiarstwa. Wizyta w wytwórniach i podziemnych magazynach wina. Dwie darmowe degustacje, możliwość zakupu lokalnych trunków w korzystnych cenach. Zwiedzanie monastyru Nekresi (IV-XVI w.) z widokiem na dolinę. Transfer do miasteczka Signagi, spacer po wielkich murach obronnych. Kolacja pożegnalna w restauracji.

Nekresi

Dzień czternasty, środa, 02 sierpnia

Tuż po północy wyjazd na lotnisko do Tbilisi, O 4:30 rano wylot do Polski.