Jeep tour na Wielkim Kaukazie – sierpień 2017 – plan szczegółowy

Przygoda 4×4

na grzbietach Wielkiego Kaukazu

logo offroad1         Ad Orientem logo small

Ad Orientem i Klub Polski Offroad zapraszają

na czwartą edycję programu

„W dalekim kraju bliskich przyjaciół”

Widowiskowe krajobrazy – ekstremalne drogi – zabytki i kaukaska uczta

03-08 sierpnia 2017

Czwartek, 3 sierpnia

wylot z Warszawy o godz. 22.40

Piątek, 4 sierpnia

Przylot do Tbilisi Około 4 rano lokalnego czasu. Zakwaterowanie w hostelu, czas na regenerację po nocnym locie. Śniadanie. Po południu zwiedzanie starego miasta, m.in przejazd kolejką linową i spacer po twierdzy Narikala i dzielnicy starych łaźni z urokliwymi kamieniczkami i wodospadem. Dla chętnych (dodatkowo płatny) seans w łaźniach siarkowych z masażem i peelingiem. Kolacja w restauracji. Nocleg w Tbilsi.

Sobota, 5 sierpnia

Śniadanie w hostelu lub pobliskiej restauracji. Pobranie aut terenowych i załatwienie związanych z tym formalności. Wyjazd z Tbilisi do Mcchety, prastarej gruzińskiej stolicy. Zwiedzanie zabytków sięgających czasów imperium rzymskiego i średniowiecznych i tysiącletniej katedry, gdzie znajduje się nekropolia gruzińskich królów.  Przejazd do zamku Ananuri z XVII w. nad wielkim zalewem Żinwalskim. Dalsza jazda słynną Gruzińską Drogą Wojenną, prowadzącą na przełęcz Dżwari (2395m) na grzbiecie Kaukazu Wielkiego. Postój na platformie widokowej w okolicach przełęczy oraz przy źródłach naturalnej wody mineralnej. Przyjazd do miejscowości Stepancminda (Kazbegi) u podnóża legendarnej śnieżnej góry Kazbek (5047m). Wedle greckiej i gruzińskiej mitologii to tutaj do skał Kaukazu miał być przykuty Prometeusz. Zakwaterowanie na kwaterze prywatnej. Kolacja i nocleg.

kazbek4a

Niedziela, 6 sierpnia

Śniadanie na kwaterze. Przejazd do osady Gergeti i malowniczego kościół Św. Trójcy (Cminda Sameba, Gergetis Sameba, 2200m) położonego na wzgórzach nad miasteczkiem Stepancminda. Roztaczający się stąd majestatyczny widok to najbardziej rozpoznawalna panorama w Gruzji. Wyjazd do skalistego wąwozu Dariali w pobliżu granicy z Rosją, zobaczymy tam  wodospady Gweleti oraz dolinę Dewdoraki. powrót do na kwaterę do Stepancmindy, kolacja i nocleg.

truso1

Poniedziałek, 7 sierpnia

Śniadanie. Wyjazd do opustoszałej doliny Truso pełnej źródeł mineralnych i malowniczych zamczysk. Powrót Gruzińską Drogą Wojenną do centralnej Gruzji. Przejazd do miasteczka Telawi w regionie Kachetii. Kwaterunek w hotelu, kolacja i nocleg.

Tuszeti road

Wtorek, 8 sierpnia

Śniadanie w hotelu. Wyjazd z Telawi do Tuszetii – natrudniejszą i najbardziej widowiskową drogą Kaukazu. Postój na przełęczy Abano (2850m). Przejazd w okolice Omalo – największej osadzie Tuszetii.  Kolacja i nocleg na kwaterze prywatnej w Omalo.

Keselo

Środa, 9 sierpnia

Śniadanie, wyjazd z kwatery.  Wizyta w siedzibie Tuszeckiego Parku Narodowego – Visitors Center. Znajduje się tu małe muzeum ukazujące kulturę Tuszów – kaukaskich górali. Zwiedzanie kompleksu Keselo – średniowiecznych baszt w centrum osady Omalo. Objazd górskich wiosek Dartlo, Czeszo i Parsmy najeżonych kamiennymi wieżami wzdłuż doliny rzeki Pirikita Alazani. Wieczorem powrót do Omalo na kolację i nocleg.

tuszeti8

Czwartek, 10 sierpnia

Śniadanie na kwaterze. Przejazd przez przełęcz Abano z powrotem do Kachetii. Po południu przyjazd do miasteczka Kwareli, jednego z centrów winiarstwa. Degustacje wina u lokalnego producenta, zapoznanie się z techniką produkcji wina, możliwość zakupu trunków w korzystnych cenach. Na wieczór przejazd do miasteczka Signagi – perły Kachetii. Supra – gruzińska uczta z toastami, muzyką na żywo, ogromnymi ilościami jedzenia i morzem wina. Nocleg w hotelu w Signagi.

signagi3

Piątek, 11 sierpnia

Śniadanie w Signagi. Wyjazd w okolicę Udabno – półpustynne, przedziwnie pofałdowane wzgórza ciągnące się wzdłuż uskoku tektonicznego na granicy Gruzji i Azerbejdżanu.  w tych „marsjańskich” krajobrazach położne są klasztory Dawid Garedża – niezwykły, wykuty w skale kompleks klasztorny sprzed 1500 lat. To jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Gruzji i obowiązkowy punkt programu każdego wyjazdu do Kachetii. Wieczorem przejazd do Tbilisi. Zdanie samochodów, kolacja pożegnalna na starym mieście w Tbilisi. Nocleg w hostelu w Tbilisi.

David Gareja2

Sobota, 12 sierpnia

O 2 w nocy wyjazd z hotelu, wylot z Tbilisi 4:50