Kachetia

Kachetia – dolina, gdzie człowiek wymyślił wino

Żyzne tereny Kachetii to miejsce, gdzie 8000 tysięcy lat temu człowiek nauczył się uprawiać winorośl. Niemal każda miejscowa wioska i dolina ma swój oryginalny szczep: Saperawi, Cinandali, Mukuzani, Rkaciteli. W sezonie jesiennym, kiedy odbywa się winobranie, cały region świętuje, a festynom, koncertom, ucztom i degustacjom nie ma końca.

Perłą Kachetii jest Signagi. Z leżącego na wysokim wzgórzu miasteczka widać rozciągające się wokół na dziesiątki kilometrów winnice doliny Alazani. Jest też nazywane miastem zakochanych, a w miejscowym pałacu ślubów pracującym 24/7 można powiedzieć sakramentalne „tak” w każdej chwili.

IMG_0272Kachetyńska winnica, Alawerdi

Jak cała Gruzja, Kachetia usiana jest wiekowymi klasztorami i zamczyskami. Najbardziej niezwykłym jest kompleks klasztorów Dawid Garedża. Leży na uskoku tektonicznym, wśród zjawiskowych, wielobarwnych, pofałdowanych formacji skalnych. Zawiera dziesiątki wykutych w skale jaskiń, w części pokrytych średniowiecznymi freskami. Widok z miejscowego wzgórza Udabno obejmuje ogromne tereny Gruzji i Azerbejdżanu.

Na krańcach Kachetii leżą parki narodowe: słynące z wielkich wodospadów i wysokogórskich jezior Lagodechi oraz półpustynne Waszlowani, znakomite na wyprawy jeepami lub konno.

Waszlowani - Tomasz Albiniak (42)

Waszlowani

Leave a reply